CUS Tarnów
CUS
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
BOM
poniedziałek 8:00 - 17:00
wtorek - piątek 8:00 - 15:00

AKTUALNOŚCI

Zadania Instytucji w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie – część V



CZYTAJ

Artykuł pochodzi z archiwum. Zawarte w nim informacje mogą być nieaktualne


Opublikowano: 27 listopada 2020 | 09:07


POLICJA

Podstawa prawna:

  • Ustawa o Policji – Art. 1. Ust. 1 „Policja (...) przeznaczona jest do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego”.
  • Wytyczne nr 2 Komendanta Głównego Policji z dnia 7 grudnia 2011 r. w sprawie sposobu postępowania policjantów podczas realizacji procedury „Niebieskie Karty”.
  • Ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku oraz z dn. 10 czerwca 2010 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieska Karta” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta”.

 

Jak to działa?

Głównym zadaniem Policji jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego, zapobieganie przestępstwom oraz ściganie ich sprawców, a także zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Każda osoba doświadczająca przemocy w rodzinie w przypadku zgłoszenia tego faktu Policji (interwencja/złożenie zawiadomienia), może liczyć na wszczęcie czynności w związku z popełnionym przestępstwem oraz wdrożeniem procedury przeciwdziałania przemocy w rodzinie „Niebieska Karta”. Należy też pamiętać, że podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą, nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie.

 

Jak powinna przebiegać interwencja Policji?

Interwencja Policji to nic innego jak procedury wykonywane przez policjantów w związku z naruszeniem prawa, są to działania zmierzające do ustalenia charakteru, rodzaju, okoliczności zdarzenia lub niezbędne czynności ukierunkowane na przywrócenie porządku prawnego, itp.

W związku z zgłoszeniem awantury domowej, dyżurny jednostki kieruje pod wskazany adres patroli Policji. Należy pamiętać, że powiadomienie może być anonimowe. Funkcjonariusze podejmujący interwencję, w pierwszej kolejności ustalają rodzaj zaistniałego zdarzenia. Głównym celem ich działań jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom pokrzywdzonym.


W trakcie interwencji domowej funkcjonariusze mają prawo do:

  • stosowania środków przymusu bezpośredniego wobec osób stosujących przemoc domową, odizolowania sprawcy przemocy domowej od ofiary poprzez zatrzymanie (zatrzymanie prewencyjne lub procesowe). W obydwu przypadkach, muszą zaistnieć odpowiednie przesłanki aby te uprawnienia wykorzystać.

 

Podstawy prawne odizolowania sprawcy przemocy:

  • 15a Ustawy o Policji – policjanci ma prawo zatrzymania sprawców przemocy w rodzinie stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego w trybie określonym w art. 15 uprawnienia policjantów w trakcie wykonywania czynności służbowych
  • 244§ 1a kpk. - Policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej, a zachodzi obawa, że ponownie popełni przestępstwo z użyciem przemocy wobec tej osoby, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa grozi.
  • 244§ 1b kpk., - Policja zatrzymuje osobę podejrzaną, jeśli przestępstwo, o którym mowa w paragrafie la zostało popełnione przy użyciu broni palnej, noża lub innego niebezpiecznego przedmiotu, a zachodzi obawa, że ponownie popełni ona przestępstwo z użyciem przemocy wobec osoby wspólnie zamieszkującej, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa grozi.
  • przeprowadzenia rozmowy o uprawnieniach jakie przysługują ofiarom przemocy domowej oraz poinformowanie ich o instytucjach wspomagających,
  • przeprowadzenia o ile jest to możliwe, rozmowy ostrzegawczo-profilaktycznej z osobą, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie, (poinformowanie jej o konsekwencjach prawnych za znęcanie się fizyczne lub psychiczne);
  • przeprowadzenia na miejscu zdarzenia czynności procesowych (zabezpieczenia śladów i dowodów przestępstwa, ustalenie świadków);

 

Osobami doświadczającymi przemocy w rodzinie są również osoby nieletnie (dzieci, młodzież) - w przypadku takiej interwencji, jednym z głównych celów funkcjonariuszy jest zapewnienie im bezpieczeństwa. W takiej sytuacji działanie Policji polega na odizolowaniu małoletnich ofiar przestępstw od sprawców i niezwłoczne powiadomienie Sądu Rodzinnego i Nieletnich.

 

Policjanci na miejscu interwencji domowej, wdrażają procedurę przeciwdziałania przemocy w rodzinie poprzez wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A”, który następnie (oryginał formularza) w ciągu 7 dni przekazują do właściwego miejscowo  Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego.

 

Osoba poszkodowana powinna otrzymać formularz „Niebieska Karta – B”, w którym zawarte są informacje dotyczące przemocy domowej.

 

Osoby doznające przemocy i świadkowie mają prawo wezwać Policję, jeśli w ich odczuciu istnieje zagrożenie zdrowia i życia.

 

Każda interwencja zgłoszona Policji jest przyjęta i wyjaśniona, fakt, że jest to zawiadomienie wykonane przez osobę anonimową nie zmienia jej rangi.

Wojewódzi Urząd Pracy w Krakowie Urząd Miasta Tarnowa Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie

    NAPISZ DO NAS