CUS Tarnów
CUS
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
BOM
poniedziałek 8:00 - 17:00
wtorek - piątek 8:00 - 15:00

AKTUALNOŚCI

Tarnowskie działania na rzecz niepełnosprawnych docenione na arenie ogólnopolskiej



CZYTAJ

Artykuł pochodzi z archiwum. Zawarte w nim informacje mogą być nieaktualne


Opublikowano: 18 września 2014 | 15:19


rowne szansyOrganizowane już po raz drugi w mieście przedsięwzięcie pn. „Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych w Tarnowie – Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych”, zostało docenione przez Kapitułę ogólnopolskiego konkursu „Samorząd Równych Szans” - pod przewodnictwem ministra Jarosława Dudy, pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych. Konkurs promuje najlepsze działania na rzecz osób niepełnosprawnych realizowane przez polskie samorządy. Wręczenie nagród laureatom konkursu będzie miało miejsce na uroczystej gali, która odbędzie się w dniach 2-3 października. Przedsięwzięcie pn. „Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych w Tarnowie – Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych”, zostało zorganizowane zgodnie z zapisami umowy nr I/795/PS/1057/14 z dnia 30 kwietnia 2014 r., zawartej pomiędzy Gminą Miasta Tarnowa a Województwem Małopolskim.

Uroczyste obchody miały miejsce w dniach od 5 do 10 maja 2014 r.

Przedsięwzięcie miało zasięg regionalny i obejmowało teren subregionu tarnowskiego – w jego organizację zaangażowane były: Miasto Tarnów oraz powiaty: brzeski i dąbrowski.


Koordynatorem podejmowanych działań był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie.

Patronat honorowy objęli Biskup Tarnowski Ks. Andrzej Jeż, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela, Prezydent Miasta Tarnowa, Starosta Powiatu Brzeskiego oraz Starosta Powiatu Dąbrowskiego.

Patronat medialny pełniła Telewizja Kraków oraz Radio RDN Małopolska.

 

W celu przeprowadzenia możliwie najszerzej zakrojonych działań dla mieszkańców całego subregionu tarnowskiego - MOPS nawiązał współpracę z różnymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi, działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych z terenu Miasta Tarnowa oraz powiatów brzeskiego i dąbrowskiego.


W realizację przedsięwzięcia zaangażowały się między innymi:

    1. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo Koło w Tarnowie,
    2. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Eugenii Gierat w Tarnowie,
    3. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Tarnowie przy ul. Klikowskiej,
    4. Polski Związek Głuchych Oddział Małopolski w Krakowie,
    5. Stowarzyszenie „Bądźmy Razem” na Rzecz Integracji Społecznej Osób Niepełnosprawnych,
    6. Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji,
    7. Stowarzyszenie „Ich Lepsze Jutro”,
    8. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie,
    9. Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej,
    10. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego,
    11. Przedszkole Nr 14 z Oddziałem Integracyjnym
    12. Stowarzyszenie Medycyna Polska
    13. Środowiskowy Dom Samopomocy w Tarnowie
    14. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej,
    15.  Centrum Polonii Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu,
    16.  Starostwo Powiatowe w Brzesku,
    17.  Muzeum Okręgowe w Tarnowie Oddział Zamek w Dębnie.

W ramach przedsięwzięcia zarówno w Tarnowie jak i w miejscowościach powiatów partnerskich, odbyło się szereg wydarzeń, imprez integracyjnych, plenerowych, kulturalnych, sportowych i artystycznych, skierowanych do osób niepełnosprawnych ich rodzin, opiekunów i przyjaciół, jak również całych społeczności lokalnych, w których żyją, uczą się i pracują osoby niepełnosprawne.

 

Liczne wydarzenia i atrakcje dla osób niepełnosprawnych, spotkały się z pozytywnym odbiorem społecznym. W ciągu całego tygodnia, miały miejsce również dni otwarte w placówkach i instytucjach działających na rzecz osób niepełnosprawnych, gdzie zainteresowane osoby miały możliwość spotkać się ze specjalistami i uzyskać niezbędne informacje i porady.

 

Przedsięwzięcie promowało realizację zadań z zakresu szeroko pojętej rehabilitacji społecznej i zawodowej niepełnosprawnych mieszkańców subregionu tarnowskiego. Sprzyjało budowaniu kompleksowego, skutecznego systemu wsparcia interdyscyplinarnego (pomoc społeczna, instytucje kultury, edukacji, sportu, zdrowia, organizacje pozarządowe, wolontariat itp.) na rzecz osób sprawnych inaczej, zarówno w Mieście Tarnowie, jak i w powiecie dąbrowskim oraz powiecie brzeskim.

 

Przyczyniło się do zwrócenia uwagi na bariery prawne, edukacyjne, zawodowe, kulturalne, komunikacyjne, a przede wszystkim mentalne, które niejednokrotnie uniemożliwiają osobom niepełnosprawnym prowadzenie normalnego życia, ale również sprzyjało prezentacji osiągnięć osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia codziennego i społecznego.

 

Było również okazją do dalszego pozytywnego kształtowania się opinii społecznej w kierunku akceptacji osób z niepełnosprawnością oraz łamania stereotypów drzemiących jeszcze w naszym społeczeństwie, a także na uwrażliwienie go na potrzeby drugiego człowieka.

 

Ponadto, organizacja przedsięwzięcia wpłynęła pozytywnie na integrację środowisk osób niepełnosprawnych, w szczególności osób z niepełnosprawnością intelektualną z osobami w pełni sprawnymi. W trakcie tego tygodnia nawiązanych zostało wiele nowych przyjaźni, które zapewne będą kontynuowane.

Wojewódzi Urząd Pracy w Krakowie Urząd Miasta Tarnowa Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie

    NAPISZ DO NAS