CUS Tarnów
CUS
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
BOM
poniedziałek 8:00 - 17:00
wtorek - piątek 8:00 - 15:00

AKTUALNOŚCI

Opieka wytchnieniowa



CZYTAJ

Gmina Miasta Tarnowa przystąpiła do realizacji Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024. Program finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego w wysokości 1.847.092,50 zł.

Realizatorem Programu na terenie miasta Tarnowa jest Centrum Usług Społecznych w Tarnowie.

Celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.

Opieka wytchnieniowa

Kto może liczyć na pomoc w ramach Programu?

Na pomoc w ramach Programu mogą liczyć członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem traktowanym na równi z wymienionym.

Usługi opieki wytchnieniowej mogą przysługiwać w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego. Aktywność zawodowa nie wyklucza członka rodziny lub opiekuna z możliwości uzyskania usługi opieki wytchnieniowej.

W jaki sposób wesprze opiekun wytchnieniowy?

Opiekun wytchnieniowy odciąży członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnością od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie. Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem który mogą przeznaczyć na załatwienie niezbędnych spraw życiowych oraz na odpoczynek i regenerację.

Uczestnik programu nie ponosi żadnych kosztów związanych z usługą opieki wytchnieniowej. Osoby pełniące funkcję opiekuna wytchnieniowego mogą liczyć na wynagrodzenie zgodne z zasadami określonymi w Programie. W godzinach pomocy świadczonej przez opiekuna, nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze lub inne usługi obejmujące analogiczne wsparcie.

Uczestnik Programu może samodzielnie wybrać opiekuna wytchnieniowego z wyłączeniem osób będących członkami rodziny, opiekunami prawnymi lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem Programu. Za członków rodziny należy uznać wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z osobą z niepełnosprawnością.

Usługi opieki wytchnieniowej mogą świadczyć osoby:

  • posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach: asystent osoby niepełnosprawnej, pielęgniarka, siostra PCK, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta; lub
  • posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami np. doświadczenie zawodowe, doświadczenie w udzielaniu wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu; lub
  •  wskazane przez uczestnika w Karcie zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” – dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z usług opieki wytchnieniowej proszone są o złożenie następujących dokumentów:

  1. karty zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024,
  2. kopii ważnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
  3. podpisanej Klauzuli informacyjnej RODO w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024 - Centrum Usług Społecznych,
  4. podpisanej Klauzuli informacyjnej RODO w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024 -Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

Komplet dokumentów można złożyć:

  1. za pośrednictwem platformy ePUAP na adres /mopstar/skrytka,
  2. poprzez nadanie w placówce pocztowej operatora pocztowego na adres Centrum Usług Społecznych ul. Kazimierza Brodzińskiego 14, 33-100 Tarnów,
  3. poprzez złożenie dokumentów w zamkniętej kopercie do skrzynki zlokalizowanej w siedzibach Centrum tj.: ul. Brodzińskiego 14 lub ul. Godhammera 3,
  4. osobiście w siedzibie Centrum ul. Goldhammera 3, III piętro pokój 314 lub ul. Brodzińskiego 14 – dziennik podawczy

Szczegółowe informacje na temat Programu można uzyskać w Centrum Usług Społecznych w Tarnowie, ul. Brodzińskiego 14 Biuro Obsługi Klienta lub ul. Goldhammera 3, pokój nr 314 (III piętro - budynek z windą), w godzinach od 7.30 do 15.30, pod nr tel. 14 688-21-40 oraz 14 688-21-28.

Dokumenty do pobrania:

Wojewódzi Urząd Pracy w Krakowie Urząd Miasta Tarnowa Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie

    NAPISZ DO NAS