CUS Tarnów
CUS
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
BOM
poniedziałek 8:00 - 17:00
wtorek - piątek 8:00 - 15:00

AKTUALNOŚCI

Podsumowanie drugiego tarnowskiego Dnia Pracownika Socjalnego 21 listopad 2013 rok



CZYTAJ

Artykuł pochodzi z archiwum. Zawarte w nim informacje mogą być nieaktualne


Opublikowano: 26 listopada 2013 | 10:28


Iidzien prac socjalny2013„Są takie chwile, kiedy czyjaś pomocna dłoń jest niezbędna, czyjaś obecność jest ratunkiem, wybawieniem, otuchą, pocieszeniem. Jak dobrze, że jest ktoś, do kogo możesz zwrócić się o pomoc. Jak dobrze, że Ty jesteś, by komuś przyjść z pomocą, by po prostu przy nim być, gdy tego potrzebuje. Jak dobrze, że jesteś …”

(Małgorzata Stolarska)

Ogólnopolski Dzień Pracownika Socjalnego – obchodzony jest dnia 21 listopada, na mocy zapisu w ustawie o pomocy społecznej z 29 listopada 1990 roku. Dzień ten upamiętnia spotkanie w miejscowości Charzykowy w 1989 roku, w którym uczestniczyli Jacek Kuroń, Joanna Starga – Piasek oraz pracownicy pomocy społecznej szczebla wojewódzkiego. Jest to święto wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych. Świętowanie tego dnia ma w Polsce wieloletnia tradycję.

Organizatorem tegorocznych tarnowskich uroczystości było Centrum Spraw Społecznych Urzędu Miasta Tarnowa wraz z miejskimi jednostkami pomocy społecznej.

Dnia 21 listopada 2013 roku, w sali Centrum Sztuki Mościce przy ul. Traugutta 1, odbyły się uroczyste obchody „DRUGIEGO TARNOWSKIEGO DNIA PRACOWNIKA SOCJALNEGO”, które zgromadziły ponad 480 osób. Oprócz licznie przybyłych gości, przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych, radnych Rady Miejskiej w Tarnowie, przedstawicieli instytucji oraz działających w obszarze pomocy społecznej tarnowskich NGOs, współpracujących na co dzień w realizacji działań na rzecz społeczności lokalnej Tarnowa - w tym Straży Miejskiej i Komendy Policji - nie mogło zabraknąć kadry zarządzającej i pracowników służb społecznych, reprezentujących wszystkie publiczne i niepubliczne miejskie jednostki pomocy społecznej.

Słowa uznania i podziękowania za trudną, odpowiedzialną, piękną, ale zarazem niemierzalną pracę, pod adresem obchodzących swoje branżowe święto pracowników służb społecznych, skierowali Wicewojewoda Małopolski Andrzej Harężlak, Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa Dorota Skrzyniarz oraz prowadząca galę Dyrektor Wydziału Marki Urzędu Miasta Tarnowa Maria Zawada – Bilik.

W kierowanych słowach Pani Dorota Skrzyniarz mówiła, że „trzeba być silnym i coraz silniejszym, aby móc pomagać tym słabym”. Z kolei Pan Andrzej Harężlak zwrócił uwagę na fakt, że „nie ma nic piękniejszego, niż służba drugiemu człowiekowi, który tej pomocy potrzebuje ”.

Gość specjalny uroczystości Piotr Świeży, z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, odczytał postanowienie informujące, iż „na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach, za wzorowe wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków, wynikających z pracy zawodowej - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, uhonorował odznaczeniami państwowymi, mieszkańców ziemi tarnowskiej, pracowników zasłużonych w działalności społecznej i zawodowej”.

Następnie Wicewojewoda Małopolski Andrzej Harężlak w asyście Zastępcy Prezydenta Miasta Tarnowa Doroty Skrzyniarz, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego odznaczył medalami złotymi, srebrnymi i brązowym za długoletnią służbę, 23 pracowników tarnowskich jednostek pomocy społecznej, w tym 6 pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – wyróżniających się wzorowym, wyjątkowo sumiennym wykonywaniem obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwu.

MEDALEM ZŁOTYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ

zostały odznaczone:

Pani Kapusta Lidiaabsolwentka Wyższej Szkoły Biznesu w Tarnowie oraz Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. Swoją drogę zawodową rozpoczęła w 1988 r. w Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika w Tarnowie, gdzie zajmowała stanowisko - starsza pielęgniarka. Następnie kontynuowała zatrudnienie w służbie zdrowia, pracując w Zespole Przychodni Specjalistycznych SP ZOZ w Tarnowie. Po ukończeniu studiów zawodowych podjęła zatrudnienie w Urzędzie Miasta Tarnowa na stanowisku inspektora w komórce zajmującej się realizacją zadania zleconego z zakresu administracji rządowej w dziedzinie świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W związku ze zmianą organizacyjną od 2012 r. jest pracownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie zajmując stanowisko starszego inspektora w Dziale Świadczeń Rodzinnych i Dodatków Mieszkaniowych.

Pani Lidia Kapusta przez wszystkie lata pracy w administracji samorządowej swoje obowiązki wykonuje dokładnie i solidnie, czego odzwierciedleniem jest przyznanie przez pracodawcę w przeciągu ostatnich 5 lat - 8 nagród za szczególne osiągnięcia i efekty w pracy zawodowej.

Systematycznie podwyższa swoje kwalifikacje poprzez samokształcenie oraz udział w szkoleniach i kursach (posiada 9 certyfikatów ukończenia szkoleń). Obecnie poszerza swoją wiedzę i umiejętności na Kursie Samodzielnej Księgowej.

Przez wszystkie lata pracy zawodowej z oddaniem służyła społeczności lokalnej, potrzebującej pomocy i wsparcia.

Pani Nowicka Stanisława - w pomocy społecznej nieprzerwanie pracuje od 38 lat. Jej praca na stanowisku starszego pracownika socjalnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie, skoncentrowana jest wokół różnych problemów społecznych występujących w obszarze jej bezpośredniego działania. Dzięki umiejętnościom organizatorskim, swojej kompetencji, życzliwości i zrozumienia dla ludzkich problemów, praca Pani Stanisławy Nowickiej jest ceniona zarówno przez klientów tarnowskiego Ośrodka, instytucje i organizacje współpracujące z nią, współpracowników Ośrodka, jak i przełożonych - czego odzwierciedleniem są liczne nagrody przyznane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie za szczególne osiągnięcia i efekty w pracy zawodowej.

Pani Stanisława Nowicka chętnie bierze udział w szkoleniach, konferencjach, naradach, z których czerpie pomysły na nowatorskie i skuteczne działania w obszarze pomocy społecznej.

Swym bogatym doświadczeniem zawodowym chętnie dzieli się z młodszymi współpracownikami. W codziennej pracy tworzy wokół siebie niepowtarzalną atmosferę z jednej strony nasyconą rzetelnością, skrupulatnością, profesjonalizmem, z drugiej zaś niespotykaną wrażliwością oraz chęcią niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Realizuje nowatorskie metody i formy pracy umożliwiające społeczności lokalnej nowe, szersze spojrzenie na rolę pracownika socjalnego w środowisku. Postrzegana jest jako inspirator, animator i partner w działaniach, nawiązuje kontakt ze społecznością lokalną współorganizując festyny integracyjne. Pracę tę wykonuje często jako wolontariusz.

Pani Skwarek Bernadeta - absolwentka Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Wydziału Pracowników Socjalnych Medycznego Studium Zawodowego w Krakowie. Ukończyła również studia podyplomowe w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie z zakresu przygotowania pedagogicznego, a także kurs podstawowy języka migowego.

Posiada 35-letni staż pracy. Swoją pracę zawodową rozpoczęła w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Tarnowie, w którym była zatrudniona na stanowisku instruktora ds. rehabilitacji i inwalidztwa. Następnie kontynuowała pracę zawodową w Wojewódzkim Zespole Pomocy Społecznej - jako starszy pracownik socjalny, gdzie pełniła również funkcję pełnomocnika ds. przemocy domowej. Po reorganizacji pomocy społecznej przeszła do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie gdzie aktualnie zajmuje stanowisko głównego specjalisty, realizując zadania na rzecz osób niepełnosprawnych w ramach PFRON.

W latach 2003 – 2007 była członkiem powołanej przez Prezydenta Miasta Tarnowa Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.

Jest osobą mocno zaangażowaną we wspieranie społeczności lokalnych oraz walkę z wszelkimi przejawami wykluczenia, czego dowodem jest otrzymanie Złotej Odznaki Towarzystwa Walki z Kalectwem oraz Złotej Odznaki Honorowej Polskiego Związku Głuchych w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju PZG i rehabilitacji osób niesłyszących i innych osób z uszkodzonym słuchem.

MEDALEM SREBRNYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ

zostały odznaczone:

Pani Patryjak Jolanta absolwentka Medycznego Studium Zawodowego Wydział Pracowników Socjalnych w Katowicach. W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tarnowie pracuje od 1989 roku. W 2004 roku ukończyła specjalizacje I stopnia w zawodzie pracownik socjalny i awansowała na stanowisko specjalisty pracy socjalnej. W swojej pracy w obszarze polityki społecznej podejmuje efektywne działania na wyznaczonym terenie, zmierzające do usamodzielniania osób/rodzin borykających się z różnymi problemami życiowymi. Z niespotykanym zaangażowaniem wypełnia misję niesienia pomocy tym, którzy wymagają solidarnej postawy wobec życiowych problemów i trudności oraz potrzebują wsparcia w pokonaniu barier wykluczenia społecznego.

Pani Jolanta Patryjak jest osobą cechującą się wrażliwością na ludzkie losy, cierpienia, na przemoc wobec słabszych, na łagodzenie konfliktów rodzinnych oraz ubóstwo dzieci. Ważnym elementem długoletniej efektywnej działalności Pani Jolanty Patryjak w obszarze pomocy społecznej jest interdyscyplinarność w podejmowaniu przez nią działań socjalnych, dzięki wypracowanej przez wiele lat współpracy zarówno z instytucjami (m.in. szkoły, przedszkola, policja, kuratorzy), jaki i organizacjami pożytku publicznego, działającymi na rzecz rodzin i osób zagrożonych wykluczeniem.

Z ogromnym entuzjazmem i zapałem angażuje się również w organizację imprez na rzecz klientów Ośrodka m.in. „Dzień Dziecka”, „Mikołajki”.

Pani Piekielniak Olga - absolwentka Wydziału Socjologiczno-Historycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie oraz Wydziału Pracowników Socjalnych Medycznego Studium Zawodowego w Krakowie. Posiada 26-letni staż pracy. Swoją pracę zawodową rozpoczęła w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Tarnowie, na stanowisku pracownika socjalnego. Od 1990 r. kontynuowała pracę zawodową w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tarnowie, gdzie realizowała pracę socjalną w środowisku, zajmowała się opracowywaniem diagnozy problemów jednostkowych i społecznych klientów pomocy społecznej, budową strategii rozwiązywania problemów społecznych, doradztwem metodycznym dla pracowników socjalnych, organizacją i prowadzeniem szkoleń dla pracowników socjalnych oraz praktyk zawodowych dla studentów, szkół policealnych i wyższych uczelni. Aktualnie zajmuje stanowisko głównego specjalisty, między innymi nadzorując budowę i monitoring Strategii Integracji i Rozwiązywania Problemów Społecznych dla Miasta Tarnowa.

Pani Olga Piekielniak w sposób wzorowy, wyjątkowo sumienny wykonywała i wykonuje obowiązki wynikające z pracy zawodowej w służbie Rzeczypospolitej Polskiej, czego odzwierciedleniem są liczne nagrody przyznane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie za szczególne osiągnięcia i efekty w pracy zawodowej.

Ważnym elementem w życiu zawodowym Pani Olgi Piekielniak jest również przekazane w 2012 r. przez Zastępcę Prezydenta Miasta Tarnowa – Panią Dorotę Skrzyniarz – wyróżnienie z okazji Dnia Pracownika Socjalnego za poświęcenie, zaangażowanie i podejmowanie cennych inicjatyw w pracy, w obszarze pomocy społecznej.

Pani Olga Piekielniak ma na swoim koncie również udział w licznych konferencjach dotyczących pomocy społecznej, m.in. w Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Między nadzieją a zwątpieniem” organizowanej przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II - Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie w 25 rocznicę powstania encykliki Jana Pawła II Sollicitudo Rei Socialis, gdzie wygłaszała referat „Wsparcie rodziny dziś i jutro”.

Jest również autorką artykułu pt. „Bezdomność w Tarnowie: stan i perspektywy likwidacji”, prezentowanego podczas IV Tarnowskiej Konferencji popularno – naukowej, o tematyce lokalnego rynku nieruchomości, zamieszczonego w publikacji Wydawnictwa Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie pt. „Gospodarowanie nieruchomościami tarnowskimi”. Autorką prezentacji pt. „Sytuacja tarnowskiej rodziny” i „Pomoc świadczona na rzecz tarnowskiej rodziny”, przedstawianych na Konferencji pt. „Rodzina – opoką – ostoją”, organizowanej przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Tarnowie.

MEDALEM BRĄZOWYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ

została odznaczona:

Pani Proszowska Małgorzata - absolwentka Wydziału Pedagogicznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej Krakowie. Ukończyła także studia podyplomowe w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w zakresie organizacji pomocy społecznej. Posiada 17 letni staż pracy. Swoją pracę zawodową rozpoczęła w Wojewódzkim Urzędzie Pracy, jednak jej kariera zawodowa w większości związana jest z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Tarnowie, gdzie w 1997 r. została zatrudniona na stanowisku pracownika socjalnego. Od  2001 r. roku jako straszy pracownik socjalny realizowała zadania z zakresu pomocy rodzinom zastępczym i pełnoletnim – usamodzielniającym się wychowankom rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo – wychowawczych. W tym czasie była jedną ze współorganizatorek grupy wsparcia dla usamodzielnianych wychowanków.

W latach 2009 – 2011 pełniła funkcję Kierownika Działu Pracy Środowiskowej i Świadczeń, a od stycznia 2012 roku zajmuje stanowisko Kierownika Działu Pomocy Osobom Starszym i Niepełnosprawnym.

Pani Małgorzata Proszowska w sposób wzorowy, wyjątkowo sumienny wykonywała i wykonuje obowiązki wynikające z pracy zawodowej w służbie Rzeczypospolitej Polskiej, czego odzwierciedleniem są liczne nagrody przyznane za szczególne osiągnięcia i efekty w pracy zawodowej, w tym wyróżnienie Prezydenta Miasta Tarnowa w 2008 roku za zaangażowanie i podejmowanie cennych inicjatyw w pracy w obszarze pomocy społecznej.

Ważnym elementem w życiu zawodowym Pani Małgorzaty Proszowskiej było powołanie na członka Rady Regionalnej Platformy Współpracy działającej na rzecz współpracy środowiska pomocy i integracji społecznej w wypracowaniu efektywnych metod i narzędzi przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu w województwie małopolskim.

Dbając o systematyczny rozwój zawodowy uczestniczy w licznych szkoleniach z zakresu doskonalenia zawodowego kadr pomocy społecznej.

Miłym akcentem tegorocznej uroczystości, było również uhonorowanie pracowników wszystkich jednostek - w tym pracowników naszego Ośrodka - wyróżnieniami przyznanymi przez Prezydenta Tarnowa w uznaniu za „dotychczasowy wkład pracy w niesienie pomocy mieszkańcom Tarnowa, którzy potrzebują wsparcia w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych. Za profesjonale, pełne poświęcenia i zaangażowania wykonywanie powierzonych zadań oraz wysiłek podejmowany w celu poprawy komfortu życia w mieście oraz wspieranie rozwoju jego mieszkańców”.

Wyróżnienia wręczyła Zastępca Prezydenta Tarnowa Dorota Skrzyniarz w asyście Dyrektora Centrum Spraw Społecznych Magdaleny Osiak.

Na ręce dyrektorów wyróżnionych jednostek zostały przekazane pamiątkowe adresy z wizerunkami tarnowskich zabytków. Dyrektor MOPS Dorota Krakowska otrzymała reprodukcję tarnowskiego rynku - z dedykacją „Dla Dyrekcji i Pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie za szczególny wkład w niesienie pomocy mieszkańcom Tarnowa w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych”. Wśród wyróżnionych 44 pracowników, z ramienia naszego Ośrodka znaleźli się:

  1. Banek Teresa
  2. Kantor Janusz
  3. Kotulska Wanda
  4. Machaj Irena
  5. Makarska Beata
  6. Mamak Małgorzata
  7. Mleczko Halina
  8. Szumlańska Alicja 
  9. Wąż- Bartoń Mieczysława 
  10. Wójcik Agata

W imieniu własnym oraz wszystkich odznaczonych i wyróżnionych, słowa podziękowania za nominacje i uhonorowanie medalami za długoletnia służbę przyznanymi przez Prezydenta Kraju oraz wyróżnieniami Prezydenta Miasta Tarnowa „na ręce wszystkich, którzy dostrzegli i docenili, rolę oraz znaczenie naszej służby, na rzecz najbardziej potrzebujących mieszkańców Miasta” – przekazała nasza koleżanka Główny Specjalista Olga Piekielniak.

Tegoroczne uroczyste obchody były tym bardziej radosne, że nasza koleżanka Magdalena Jędrusik została laureatką Konkursu „Małopolski Pracownik Socjalny Roku 2013”.

Na zakończenie tej doniosłej uroczystości z częścią artystyczna wystąpiła młodzież z Bursy Międzyszkolnej przy ul. św. Anny. Mieliśmy możliwość podziwiać sztukę teatralną pt. „Pętla” na motywach opowiadania Marka Hłaski, która zwyciężyła w VIII edycji projektu profilaktycznego "Alkohol - świat zatopionych marzeń" w czerwcu br. Solowy recital muzyczny zaprezentowała odtwórczyni jednej z głównych ról.

Wszystkim koleżankom i koledze, uhonorowanym odznaczeniami państwowymi i wyróżnieniami serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej i życiu osobistym.

 

Wojewódzi Urząd Pracy w Krakowie Urząd Miasta Tarnowa Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie

    NAPISZ DO NAS