CUS Tarnów
CUS
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
BOM
poniedziałek 8:00 - 17:00
wtorek - piątek 8:00 - 15:00

AKTUALNOŚCI

30 kwietnia 2025

1. Kwiecień z MCAS-ami

„NIE DLA CZADU”



CZYTAJ

Artykuł pochodzi z archiwum. Zawarte w nim informacje mogą być nieaktualne


Opublikowano: 23 listopada 2012 | 10:23


img czadPRZESTRZEGAMY!

Rozpoczął się okres grzewczy, a wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia czadem. Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, umiera kilkaset osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji znajdujących się w budynku urządzeń i instalacji grzewczych.


Informacje o kampanii "Nie dla czadu" ico pdf

ZAGROŻENIE!

Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne własności toksyczne. Gromadzi się głównie pod sufitem ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powierza. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla:

  • jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku),
  • blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie. W przypadku wysokiego stężenia tlenku węgla w powietrzu zgon może nastąpić już po kilku minutach.

 


BĄDŹMY CZUJNI!

Zarządcy budynków dla bezpieczeństwa powinni współpracować z kominiarzami - udostępniać im do kontroli przewody kominowe i wentylacyjne. Co najmniej raz w roku właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek zlecić  kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych, dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Aby nasze domy i mieszkania stały się bezpieczniejsze przestrzegajmy podstawowe zasady bezpieczeństwa. Nie zaklejajmy  kratek wentylacyjnych, instalujmy czujniki tlenku węgla.


img czad ulotka thumb

Po kliknięciu ulotki można uzyskać większy rozmiar.

RADZIMY!

Najprostszym sposobem, by ustrzec się przed zatruciem czadem jest zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Czujniki nie są drogie, a mogą uratować życie. Podstawową funkcją czujnika tlenku węgla jest wykrywanie czadu i alarmowanie o jego obecności w powietrzu. Czujniki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach, warsztatach. Czujnik odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie pomieszczenia, w którym ulatnia się tlenek węgla.


POMAGAMY!

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie udziela informacji  mieszkańcom Miasta Tarnowa o możliwości otrzymania bezpłatnych czujników czadu. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt:


Tel.: 14 688-20-20
Fax: 14 688-20-35
e-mail: mops@mops.tarnow.pl
lub osobiście w siedzibie Ośrodka, Tarnów, Al. M. B. Fatimskiej 9

Wojewódzi Urząd Pracy w Krakowie Urząd Miasta Tarnowa Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie

    NAPISZ DO NAS