CUS Tarnów
CUS
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
BOM
poniedziałek 8:00 - 17:00
wtorek - piątek 8:00 - 15:00

AKTUALNOŚCI

Komunikat



CZYTAJ

Artykuł pochodzi z archiwum. Zawarte w nim informacje mogą być nieaktualne


Opublikowano: 6 listopada 2015 | 15:01


Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie po zapoznaniu się z przekazanymi opinii publicznej informacjami ogólnie przedstawianymi jako „udaremnienie bezprawnego odebrania dzieci w Tarnowie” informuje, iż ze względu na wagę poruszanych spraw, jak również treść przekazanych w sposób uproszczony informacji, które jednakże nie znajdują uzasadnienia w stanie faktycznym, właściwym wydaje się przedstawienie problematyki dotykającej sprawy poruszonej w pojawiających się publikacjach medialnych, jak również działań oraz ich podstaw, podejmowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie.    

Należy podkreślić, iż Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie zobowiązany jest do podjęcia z urzędu czynności wyjaśniających, w przypadku otrzymania ze środowiska lokalnego informacji (pisemnej, telefonicznej, e-mailowej) o ewentualnych nieprawidłowościach związanych między innymi z wykonywaniem funkcji opiekuńczo – wychowawczych. Każdorazowo w takiej sytuacji Ośrodek podejmuje następujące czynności:

    1. rozeznaje sytuacje rodziny w środowisku (wizyta w miejscu zamieszkania rodziny, rozpytanie sąsiadów). Występuje z wnioskami do instytucji np.: placówki oświatowe, policja, służba zdrowia o informacje na temat danej rodziny. Na podstawie zebranych informacji sporządzona zostaje wstępna diagnoza.
    2. pracownik socjalny w rozmowie z dorosłymi członkami rodziny, za ich zgodą i z ich udziałem tworzy plan pomocy rodzinie w ramach świadczonej pracy socjalnej. Pracownik socjalny monitoruje realizacje wspólnych uzgodnień.
    3. w ramach świadczonej pracy socjalnej MOPS oferuje również pomoc w formie:
      • wsparcia asystenta rodziny
      • wsparcia psychologicznego i prawnego,
    4. pracownik socjalny podczas prowadzonej pracy z rodziną może podjąć decyzje o powołaniu zespołu interdyscyplinarnego, którego celem jest pogłębiona diagnoza i podjęcie skoordynowanych działań na rzecz pomocy rodzinie. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele instytucji, które posiadają wiedze o danej rodzinie (m.in. pedagodzy, kuratorzy, służba zdrowia, policja).
    5. w sytuacji, gdy funkcjonowanie rodziny ulega poprawie, jej członkowie realizują ustalony plan pomocy, korzystają z proponowanych form wsparcia, pracownik socjalny monitoruje jedynie sytuację.
    6. w przypadku, braku współpracy, powzięcia informacji o nieprawidłowym pełnieniu funkcji opiekuńczo – wychowawczych w danej rodzinie pracownik socjalny z urzędu ma obowiązek poinformować Sąd Rejonowy, Wydział Rodzinny i Nieletnich o sytuacji w rodzinie.

To w gestii Sądu pozostaje decyzja o wszczęciu postępowania i podjęcie stosownych decyzji w przedmiotowej sprawie.

Nadmienić należy, że wszystkie wyżej wymienione standardowe czynności zostały podjęte w opisanej w artykule rodzinie, a w aktach ich sprawy znajdują się dokumenty potwierdzające korespondencje ze szkołami, protokół ze spotkania zespołu interdyscyplinarnego dotyczącego rodziny, gdzie obecnych było 5 pedagogów i dwóch pracowników socjalnych. Dodatkowo w aktach sprawy znajduje się prowadzona przez pracownika karta pracy socjalnej i dokumentacja potwierdzająca każdorazowe kontakty pracownika socjalnego z rodziną.

Procedura opisana wyżej realizowana jest przez Ośrodek każdorazowo po powzięciu jakichkolwiek informacji wskazujących na ewentualne nieprawidłowości związane z wykonywaniem funkcji opiekuńczo – wychowawczych, bez względu na fakt jaka rodzina była podmiotem tychże informacji. Godzi się to podkreślić, bowiem w sprawie przedstawionej opinii publicznej uwypuklono wielodzietność rodziny jako podstawę podjętych działań, co wszak stoi w sprzeczności z motywami jakimi kierował się Ośrodek w tej sprawie.

Biorąc pod uwagę, iż przedstawiana problematyka dotyczy spraw trudnych, niepowtarzalnych, wielokrotnie niejednoznacznych na etapie podejmowanych czynności wyjaśniających, a przede wszystkim związanych z ewentualną ingerencją wobec rodzin, zapewniamy, iż wszelkie działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie oraz osób bezpośrednio je realizujących podejmowane są w oparciu o obowiązujące przepisy prawa, przy zachowaniu wszelkich zasad, w tym także godności rodziny jak również poszczególnych jej członków.   


Dyrektor

Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie

Wojewódzi Urząd Pracy w Krakowie Urząd Miasta Tarnowa Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie

    NAPISZ DO NAS