CUS Tarnów
CUS
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
BOM
poniedziałek 8:00 - 17:00
wtorek - piątek 8:00 - 15:00

AKTUALNOŚCI

Kolejna inicjatywa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w ramach Programu Aktywności Lokalnej „Razem Silni”



CZYTAJ

Artykuł pochodzi z archiwum. Zawarte w nim informacje mogą być nieaktualne


Opublikowano: 17 września 2014 | 13:33


 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie, kolejny już rok realizuje Program Aktywności Lokalnej „Razem Silni”, służący między innymi aktywizacji społecznej oraz rozwiązywaniu problemów społeczności lokalnej. Program ten jest integralną częścią projektu systemowego pn. „Stawiamy na aktywność. Działania aktywizujące klientów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki Priorytet VII, Działanie 7.1, Poddziałanie 7.1.1 – Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.

Jednym z celów poprzedniej edycji Programu było „Przedstawienie piękna przyrody w rejonie zamieszkania, uwrażliwienie na potrzebę ochrony środowiska oraz wskazanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu”.

Realizacja tego celu objęła między innymi:

  • Cykl spotkań pn. ”Spotkania z przyrodą”, zorganizowanych przy współpracy 1 z Komisją Kultury przy Zarządzie Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego. W pierwszym etapie zorganizowane zostało spotkanie z myśliwym, który przybliżył dzieciom i ich rodzicom gatunki zwierząt najczęściej występujące na terenie Polski oraz środowisko życia i zwyczaje zwierząt. W trakcie spotkania poruszona została również tematyka łowiecka. Ponadto zorganizowany został wyjazd do Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach oraz do Rezerwatu Przyrodniczego „Skamieniałe Miasto”. Cykl spotkań zakończony został konkursem plastycznym dla dzieci o tematyce przyrodniczej, w którym zostały przyznane nagrody ufundowane przez ZO PZŁ w Tarnowie.
  • Cykl spotkań promujących zdrowy styl życia. W trakcie tego cyklu zorganizowane były nieodpłatne badania profilaktyczne dla uczestników PAL (m.in. badanie słuchu, badanie poziomu cukru we krwi, badanie ciśnienia tętniczego).
  • Cykl spotkań pn. „Z kulturą na Ty” w trakcie, których uczestnicy Programu Aktywności Lokalnej, mieli możliwość nieodpłatnego wzięcia udziału w projekcjach filmowych, spektaklach teatralnych oraz wizytach w muzeach. Dodatkowo stworzona została możliwość zapoznania się - „od kuchni” - z pracą instytucji kulturalnych funkcjonujących na terenie naszego miasta.

Tegoroczną innowacją w Programie będą natomiast działania środowiskowe, służące miastu i jego mieszkańcom, zmierzające do rewitalizacji części terenów bezpośrednio położonych przy budynkach zamieszkałych przez uczestników Programu. W ramach działań puste i zniszczone zakątki „otrzymają” krzewy, rośliny ozdobne, ławki i piaskownice.                      

Rozpoczęcie działań stało się możliwe dzięki nawiązaniu współpracy pomiędzy Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej a Miejskim Zarządem Budynków.

Po uzyskaniu zgody, na zagospodarowanie części terenu przylegającego do budynków przy ul. Tuchowskiej 76, ul. Krzyskiej 13 oraz przy ul. Okrężnej 18, podjęte zostały działania zmierzające do posprzątania zieleńców, zagospodarowania terenów pozbawionych zieleni poprzez wysypanie kruszywa, zasadzenie krzewów i roślin ozdobnych, przygotowanie i zainstalowanie piaskownic dla dzieci, ustawienie ławek.

W obrębie terenu znajdującego się przy ul. Okrężnej 18, z uwagi na bliskość ruchliwej ulicy planowane jest dodatkowo, przesunięcie istniejącej bramki i siatki w sposób gwarantujący dzieciom lokatorów większe bezpieczeństwo w czasie zabawy.

Podjęte działania zaowocują ożywieniem przestrzeni, możliwością wymiany informacji, wzajemnego poznania się sąsiadów. Jednak najważniejsze w tych działaniach jest to, że ziszczą się pomysły mieszkańców - jak zmienić i co zmienić w ich otoczeniu, aby wszystkim żyło się lepiej i bezpieczniej. Realizacja takich pomysłów pozwoli na pobudzenie potencjału drzemiącego w mieszkańcach Tarnowa oraz umożliwi rozwój prowadzonej przez pracowników socjalnych pracy socjalnej, w oparciu o metodę organizowania społeczności lokalnej.

Wzorem poprzedniej edycji Programu zrealizowane zastaną także spotkania ze specjalistami różnych dziedzin, konkursy i spotkania dla najmłodszych.

Zaplanowane działania zostaną sfinansowane przy udziale środków pozyskanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie w ramach wzmiankowanego projektu systemowego. We wszystkie te działania bezpośrednio zaangażowani będą ich pomysłodawcy, uczestnicy Programu i mieszkańców wyżej wymienionych budynków.

efs 

 

 

 


Projekt współfinansowany ze środków  Unii Europejskiej

w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Wojewódzi Urząd Pracy w Krakowie Urząd Miasta Tarnowa Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie

    NAPISZ DO NAS