CUS Tarnów
CUS
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
BOM
poniedziałek 8:00 - 17:00
wtorek - piątek 8:00 - 15:00

AKTUALNOŚCI

Informacja o grupowych formach pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy



CZYTAJ

Artykuł pochodzi z archiwum. Zawarte w nim informacje mogą być nieaktualne


Opublikowano: 16 października 2013 | 15:01


DSC 0283 miniTrwa nabór do grupy terapeutycznej dla osób doświadczających przemocy w rodzinie oraz tych, które doświadczając w dzieciństwie przemocy domowej, traumy związanej  z nadużyciem czy wykorzystaniem, nie mogą uporać się z przeżyciami, a doznane wówczas urazy rzutują na ich obecne funkcjonowanie (relacje, związki, wybory, decyzje).

Wychodzenie z przemocy jest trudnym procesem, wymagającym czasu i energii, ale przede wszystkim świadomości destrukcyjnych konsekwencji psychospołecznych bycia ofiarą czy świadkiem przemocy w rodzinie, bądź pozostawania w przemocowym związku. Świadomość trudności to pierwszy krok do podjęcia pracy nad sobą – motywacja do zmiany.

Terapia oznacza pracę nad odbudowywaniem wiary w siebie i innych, poczucia bezpieczeństwa i sprawstwa; nabycie umiejętności stawiania granic, uczenie się na nowo budowania bliskich i zdrowych relacji oraz wyrażania własnych potrzeb i emocji. W trakcie spotkań grupy przepracowywane będą, zarówno trudności związane z doświadczaniem przemocy domowej, jak i te, które doprowadziły do związania się z osobą agresywną.

Grupa terapeutyczna ma charakter zamknięty, tzn. że nie można dołączyć do uczestników w dowolnym momencie pracy. Spotkania będą się odbywać w czwartki, co dwa tygodnie, w godzinach 16:00 – 19:00.

Osoby chętne mogą zgłaszać się do Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy – kontakt (tel. 14 655 36 36) z terapeutami prowadzącymi: Justyną Nykiel – Nowak i Krzysztofem Kościółkiem.

To „nowa” forma pracy/oferta tut. Ośrodka możliwa dzięki stałemu poszerzaniu wiedzy i umiejętności, a tym samym - uprawnień pracowników. Od września ub. roku Ośrodek zatrudnia psychoterapeutów, którzy pracują intensywnie w kontakcie indywidualnym, a w tym roku - proponują zajęcia w grupie.

Drugą formę pomocy grupowej stanowi tzw. grupa wsparcia dla osób doświadczających przemocy w rodzinie.

Jak pokazuje praktyka, kontakt z osobami przeżywającymi podobne problemy jest ważnym elementem procesu zdrowienia, odzyskiwania mocy, uwalniania się od toksycznych relacji, rekonstrukcji dotychczasowych sposobów funkcjonowania i przeżywania. Uczestnicy grupy mają możliwość poszerzenia wiedzy dotyczącej mechanizmów uwikłania w przemoc, procedur prawnych służących przerwaniu przemocy, sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami takimi jak złość, lęk, wstyd, bezradność. Korzystają również z konstruktywnych doświadczeń innych osób. Interakcje w grupie pomagają uwolnić przeżywane emocje, oswobodzić z poczucia winy; wzmacniają poczucie własnej wartości, przezwyciężają izolację, przywracają poczucie bezpieczeństwa, wpływu na swoje życie i możliwości kierowania nim.

Program spotkań uwzględnia czas na zajęcie się aktualnymi potrzebami uczestników grupy. Grupa ma charakter otwarty - w każdej chwili mogą dołączyć do niej nowe osoby. Spotkania odbywają się regularnie, co dwa tygodnie, we wtorki, w godzinach 17.00-19.00, począwszy od dnia 22 października 2013 r.

To kontynuacja takiej formy pomocy, jednak w nieco zmienionej formule. Zakłada się bowiem również udział osób zewnętrznych (specjalistów różnych dziedzin życia), mogących wzmacniać proces wychodzenia z przemocy i redukcji jej destrukcyjnych konsekwencji psycho-społecznych, zgodnie z oczekiwaniami członków grupy.

DSC 0283 400px

Wojewódzi Urząd Pracy w Krakowie Urząd Miasta Tarnowa Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie

    NAPISZ DO NAS