Corocznie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ten ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 r., aby zwrócić uwagę na dyskryminację i izolację ludzi dotkniętych autyzmem oraz na ich najbliższych, którzy na co dzień borykają się z tym problemem.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm dotyka 1 na 100 dzieci w Europie. Oznacza to, że w naszym kraju żyje około 400 tysięcy osób z taką diagnozą. Do osób ze spektrum autyzmu dochodzą jeszcze rodzice, bliscy i opiekunowie, co sprawia, że autyzm dotyczy nawet 3 mln osób w Polsce.
Symbolem solidarności z „autystami” jest kolorniebieski. W poprzednich latach w Polsce na niebiesko zaświeciły się m.in. Pałac Kultury i Nauki, most Śląsko-Dąbrowski, gmach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie czy Katowicki Spodek. Dodatkowo w dużych sieciach handlowych istnieją tak zwane „Ciche Godziny”. Podczas nich wprowadza się różne udogodnienia dla osób dotkniętych autyzmem. Zmniejsza się natężenie światła, hałasu, wycisza muzykę i komunikaty reklamowe oraz ogranicza się kolejki do kas bądź osoby te bez weryfikacji są obsługiwane poza kolejnością.
Czym jest autyzm?
To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu zupełnie inne. Autyzm jest przypadłością, której symptomem jest wycofanie się, czyli unikaniem kontaktu ze światem zewnętrznym – z ludźmi oraz otoczeniem. Pierwsze objawy ujawniają się już na etapie okresu dziecięcego i trwają tak naprawdę do końca życia. W praktyce autyzm cechują m.in. brak reakcji ze strony dziecka na polecenia, niechęć do zabawy z rówieśnikami, trudności z wyrażaniem emocji czy porozumiewaniem się zarówno za pomocą gestów, jak i mowy.
W Tarnowie osoby i rodziny dotknięte problemem autyzmem mogą na co dzień szukać pomocy m.in. w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie. Dla rodziców i opiekunów dzieci autystycznych organizowane są tam spotkania grupy wsparcia. Grupa funkcjonuje już od 2018 r. Podczas spotkań można podzielić się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami i problemami dnia codziennego. Celem spotkań jest rozwijanie kompetencji emocjonalnych, nauka radzenia sobie ze stresem, poznanie obowiązujących przepisów prawnych czy wymiana doświadczeń wychowawczych. Problem autyzmu zajmują się też Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO, gdzie można zdiagnozować dziecko, Powiatowa Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna, Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Salus. Również w przedszkolach dzieci autystyczne mają zapewnioną specjalistyczną opiekę, m.in. w Niepublicznym Przedszkolu Specjalnym Mały Książę czy w Przedszkolu Terapeutycznym "Kolorowy Zakątek".
Zarządzaj zgodami plików cookie
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.