CUS Tarnów
CUS
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
BOM
poniedziałek 8:00 - 17:00
wtorek - piątek 8:00 - 15:00

AKTUALNOŚCI

18 kwietnia 2025

1. Życzenia Świąteczne

Program „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego



CZYTAJ

Opublikowano: 4 lutego 2025 | 08:40


Herb i flaga Państwa

Gmina Miasta Tarnowa ogłasza nabór uczestników do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 (zwany dalej „Programem”).

Realizatorem Programu na terenie miasta Tarnowa jest Centrum Usług Społecznych w Tarnowie.

Opieka wytchnieniowa

Głównym celem Programu jest odciążenie członków rodziny lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach przez zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

Kto może liczyć na pomoc w ramach Programu?

Z pomocy w ramach Programu mogą skorzystać członkowie rodzin lub opiekunowie, którzy sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobami z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem traktowanym na równi z wymienionym zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44 z późn. zm.) i mieszkają z nimi w jednym gospodarstwie domowym. Aktywność zawodowa nie wyklucza członka rodziny lub opiekuna z możliwości skorzystania z Programu.

Uczestnik programu nie ponosi żadnych kosztów związanych z usługą opiekuna wytchnieniowego. Osoby pełniące funkcję opiekuna wytchnieniowego mogą liczyć na wynagrodzenie zgodne z zasadami określonymi w Programie. W godzinach realizacji usług opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, inne usługi finansowane w ramach Funduszu Solidarnościowego albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, finansowane ze środków publicznych.

Uczestnik może samodzielnie wskazać wybranego przez siebie opiekuna wytchnieniowego z wyłączeniem osób będących członkami rodziny osoby z niepełnosprawnością.

Usługi opieki wytchnieniowej wobec osoby z niepełnosprawnością mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny, niezamieszkujące razem z osobą z niepełnosprawnością oraz niebędące jej opiekunami, które:

  1. posiadają dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie: asystent osoby niepełnosprawnej, pielęgniarka, siostra PCK, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta lub,
  2. posiadają co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, doświadczenie w udzielaniu wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu, lub
  3. wskazane przez uczestnika Programu w Karcie zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, której wzór stanowi załącznik do Programu.

Na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny osoby z niepełnosprawnością uznaje się wstępnych oraz zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, wstępnych oraz zstępnych małżonka, krewnych w linii bocznej małżonka, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z osobą z niepełnosprawnością.

Rekrutacja do udziału w Programie

Zgłoszenia przyjmowane będą od dnia 4 lutego do dnia 21 lutego 2025 roku

Osoby zainteresowane tą formą wsparcia proszone są o składanie poniższych dokumentów.

Wymagane dokumenty:

  1. Karta zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025.
  2. Kserokopia ważnego orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.
  3. Klauzula informacyjna RODO w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025 - Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
  4. Klauzula informacyjna RODO w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025 - Centrum Usług Społecznych,
  5. Oświadczenie o korzystaniu ze wsparcia.

W związku z ograniczoną liczbą miejsc i godzin w Programie „Opieka wytchnieniowa” Centrum Usług Społecznych w Tarnowie dokona analizy i oceny wniosków celem zakwalifikowania do Programu uczestników, wobec których cel Programu może być wypełniony w jak największym stopniu. Przyznając usługi opieki, w pierwszej kolejności uwzględnia się potrzeby:

  • członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu i nie korzysta np. z ośrodka wsparcia, z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących.

Osoby, które w pierwszym etapie nie zakwalifikują się do Programu, zostaną przyjęte na listę rezerwową i mogą zostać włączane do Programu w trakcie jego realizacji w przypadku wystąpienia niezrealizowanych godzin (np. rezygnacji) i innych oszczędności w Programie.

Komplet dokumentów można złożyć:

  1. za pośrednictwem platformy ePUAP na adres /mopstar/skrytka,
  2. za pośrednictwem platformy eDoręczenia na adres AE:PL-15546-28068-JGDHE-15,
  3. poprzez nadanie w placówce pocztowej operatora pocztowego na adres Centrum Usług Społecznych ul. Kazimierza Brodzińskiego 14, 33-100 Tarnów,
  4. osobiście w siedzibie Centrum ul. Goldhammera 3, III piętro pokój 313 lub ul. Brodzińskiego 14 – dziennik podawczy

Szczegółowe informacje na temat Programu można uzyskać w Centrum Usług Społecznych w Tarnowie, ul. Brodzińskiego 14 Biuro Obsługi Klienta lub ul. Goldhammera 3, pokój nr 313 (III piętro - budynek z windą), w godzinach od 7.30 do 15.30, pod nr tel. 14 688-21-16 oraz 14 688-21-28.

Załączniki:

Wojewódzi Urząd Pracy w Krakowie Urząd Miasta Tarnowa Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie

    NAPISZ DO NAS